Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 12 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$22.08
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 3GGX7
$22.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Overall Height | 45.5 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 65 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 12 mm |
| Thread Size | M8 |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.2081 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Overall Height 45.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole