Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, 1/2"-13 Thread, 40 mm Thread Lg, 110 mm Lg
In Stock
$33.90
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, 1...
Item 3DFT6
$33.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Measurement System | Inch |
| Hub Height | 49 mm |
| Thread Size | 1/2"-13 |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 110 mm |
| Overall Height | 117 mm |
| Thread Material | Steel |
| Color | Black |
| Thread Length | 40 mm |
| Mfr. Model # | K0269.5A51X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 117 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud