Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M12 Thread, 60 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$27.80
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, M...
Item 3DFL7
$27.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 60 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Thread Material | Steel |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 126 mm |
| Thread Size | M12 |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Hub Height | 43 mm |
| Color | Black |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 95 mm |
| Mfr. Model # | K0269.4121X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 126 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud