Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, #10-24 Thread, 45 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$15.08
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ Steel Thread, #...
Item 3DEU6
$15.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 45 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Overall Height | 78.5 mm |
| Thread Size | #10-24 |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Thread Material | Steel |
| Color | Black |
| Measurement System | Inch |
| Mfr. Model # | K0269.1A01X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Black, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 45.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud