Adjustable Handle: Plastic w/ SS Thread, M12 Thread, 23 mm Thread Lg, 110 mm Lg
In Stock
$61.40
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Plastic w/ SS Thread, M12...
Item 3DEP4
$61.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 110 mm |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 49 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Overall Height | 77 mm |
| Color | Black |
| Thread Length | 23 mm |
| Handle Material | Fiberglass-Reinforced Plastic |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Handle Angle | 20 Degrees |
| Thread Size | M12 |
| Mfr. Model # | K0270.5121 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Overall Height 77 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type Internal, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Hole