Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$47.20
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 3DDY1
$47.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 37 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 98.5 mm |
| Thread Size | M8 |
| Thread Length | 40 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mfr. Model # | K0123.3081X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud