Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 45 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$32.25
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 3DDG2
$32.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 45 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M12 |
| Hub Height | 43 mm |
| Overall Height | 112.5 mm |
| Color | Black |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 95 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.4121X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 112.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud