Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 35 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$29.60
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 3DDA7
$29.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 35 mm |
| Thread Size | M10 |
| Color | Black |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 80 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Overall Height | 93.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.3101X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 93.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud