Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 60 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$27.95
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 3DDA2
$27.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 80 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 37 mm |
| Color | Black |
| Thread Size | M8 |
| Thread Length | 60 mm |
| Overall Height | 118.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.3081X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 118.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud