Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$26.90
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 3DCZ9
$26.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Thread Material | Steel |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 37 mm |
| Overall Height | 108.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Size | M8 |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.3081X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 108.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud