Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 3DCU5
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M8 |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.2081X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud