Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 35 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$25.25
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 3DCR1
$25.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Size | M6 |
| Thread Material | Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 80.5 mm |
| Thread Length | 35 mm |
| Color | Black |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.2061X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 80.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud