Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 15 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$23.59
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 3DCP2
$23.59
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Thread Length | 15 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 65 mm |
| Overall Height | 60.5 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M6 |
| Mfr. Model # | K0122.2061X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud