Wire Shelving Unit: Add-On, 60 in x 24 in, 74 in Overall Ht, 4 Shelves, Split Sleeve
In Stock
$564.50
/each
Earn 564 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
APPROVED VENDOR Wire Shelving Unit: Add-On, 60 in x 24 in, 74...
Item 2HGL3
$564.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1192 |
| Brand | APPROVED VENDOR |
| Material | Steel |
| Number of Shelves | 4 |
| Overall Depth | 24 in |
| Whole Unit Load Capacity | 2,000 lb |
| Recommended Environments | Dry |
| Shelf Configuration | Add-On |
| Color | Silver |
| Overall Width | 60 in |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Load Capacity per Shelf | 600 lb |
| Finish | Chrome |
| Overall Height | 74 in |
| Mfr. Model # | 2HGL3 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Shelving Unit, Adjustability Adjustable, Silver Color, Chrome, Includes (2) Posts, (2) S Hooks, Load Capacity per Shelf 600 lb, Material Steel, Overall Depth 24 in, Overall Height 74 in, Overall Width 60 in, Dry Recommended Environments, Shelf Adjustment Increments 1 in, Standards NSF, 2,000 lb, Shelf Configuration Add-On, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Number of Shelves 4