Gate Valve Lockout: Hinged, For 10 in Max Hand Wheel Dia, For 6 1/2 in Min Hand Wheel Dia
In Stock
$61.65
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 10 in Max Han...
Item 15Y670
$61.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Lockout Color | Blue |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| Outside Diameter | 11.2 in |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 10 in |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 6-1/2 in |
| Mfr. Model # | 65588 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 10 in, For Maximum Handle Thickness 3 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 3/8 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 6 1/2 in, Gate Valve Lockout Type Hinged, Maximum Number of Padlocks 1, Outside Diameter 11.2 in, Header Danger, Includes English Danger Labels, French Danger Labels, Spanish Danger Labels, Labeling Label Included, Language English, French, Spanish, Legend Danger Locked Out Do Not Remove