Plug Lockout: For 1/4 in Max Padlock Shackle Dia, Red, Glass-Filled Nylon, 1 Padlocks
In Stock
$81.00
/each
Earn 81 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Lockout: For 1/4 in Max Padlock Shackle...
Item 860JG1
$81.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Plug Lockout Type | Electric Vehicle Charging Lockout |
| Freight Class Code | 18 |
| Overall Length | 1.5 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Lockout Color | Red |
| For Plug Type | North American Charging Standard (NACS) |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Overall Height | 2.75 in |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| Storage Protection Code | A |
| Dimensions (L x W x H) | 1.5 in 4 in 2.75 in |
| Overall Width | 4 in |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Resistance Properties | Tamper Resistant |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Lockout Material | Glass-Filled Nylon |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Encasing Lockout | Yes |
| Standards | RoHS 2011/65/EU, HTS 3926.90.9989, ECCN EAR99, RoHS 2015/863 |
| Manufacturer Part Number | 177588 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Maximum Temperature | 176 Degrees F |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 1/4 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Mfr. Model # | 177588 |
Description
Plug Lockout, Red, Glass-Filled Nylon