Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in x 1/2 in, Polyimide, Permanent Adhesive, White (Gloss)
In Stock
$3,238.00
/each
Earn 3238 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in...
Item 852CJ0
$3,238.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 56KG79, 489N97, 489N98, 56KG22, 489N96 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | I7100, BBP12, IP Series, THT, BBP81, I5100, A8500, PR Plus |
| Label Material | Polyimide |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Compatible Mfr Part Number | BBP81, i7100, A8500, i5100, BBP12 |
| Material Properties | Water Dissolvable |
| Roll Length | 1/2 in |
| Label Color | White |
| Roll Width | 1 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 1 in |
| Label Height | 1/2 in |
| Mfr. Model # | THT-59-797-10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 489N96, 489N97, 489N98, 56KG22, 56KG79, Compatible Mfr Part Number A8500, BBP12, BBP81, i5100, i7100, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/2 in, Label Material Polyimide, Label Width 1 in, Labels per Roll 5,000, Printer Series Compatibility A8500, BBP12, BBP81, I5100, I7100, IP Series, PR Plus, THT, Vial/Tube Size Not Applicable, Adhesive Properties Permanent Adhesive