Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1 1/4 in, 1 1/4 in x 1/4 in, Polyimide, Permanent Adhesive
In Stock
$2,075.00
/each
Earn 2075 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1 1/4 in,...
Item 839K81
$2,075.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Printer Series Compatibility | I7100, BBP12, IP Series, THT, BBP81, I5100, A8500, PR Plus |
| Roll Width | 1-1/4 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Mfr Part Number | 176722, 176714, 149456, 149453, 149452, 149455, 176706 |
| Label Width | 1-1/4 in |
| Material Properties | Water Dissolvable |
| Adhesive Material | Acrylic |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyimide |
| Label Color | White |
| Roll Length | 1/4 in |
| Compatible Grainger Part Number | 822J01, 822J04, 489N97, 489N98, 489N99, 489N96, 822HZ7 |
| Label Height | 1/4 in |
| Mfr. Model # | THT-43-797-10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 489N96, 489N97, 489N98, 489N99, 822HZ7, 822J01, 822J04, Compatible Mfr Part Number 149452, 149453, 149455, 149456, 176706, 176714, 176722, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/4 in, Label Material Polyimide, Label Width 1 1/4 in, Labels per Roll 10,000, Printer Series Compatibility A8500, BBP12, BBP81, I5100, I7100, IP Series, PR Plus, THT, Vial/Tube Size Not Applicable