Extension Spring, Stainless Steel, PK2
In Stock
$19.64
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Stainless Steel, PK2
Item 831GR2
$19.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Passivated |
| Outside Diameter | 3.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Deflection @ Load | 10 mm |
| Elastic Limit | 27-4/5 mm |
| Extended Length | 27.8 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Spring Rate | 0.78 N/mm |
| Free Length | 17 mm |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Hook Length | 3-1/2 mm |
| Mfr. Model # | HM0350500017S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2