Extension Spring, Stainless Steel, PK2
In Stock
$19.64
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Stainless Steel, PK2
Item 831GR1
$19.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 19.4 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Hook Length | 3-1/2 mm |
| Elastic Limit | 19-2/5 mm |
| Outside Diameter | 3.5 mm |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Free Length | 12.5 mm |
| Finish | Passivated |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Rate | 1.22 N/mm |
| Deflection @ Load | 10 mm |
| Mfr. Model # | HM0350500013S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2