Extension Spring, Stainless Steel, PK2
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Stainless Steel, PK2
Item 831GP6
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Hook Length | 3 mm |
| Elastic Limit | 23-4/5 mm |
| Spring Rate | 4.01 N/mm |
| Deflection @ Load | 21.8 mm |
| Finish | Passivated |
| Outside Diameter | 3 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 0.63 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Extended Length | 23.8 mm |
| Free Length | 19.2 mm |
| Mfr. Model # | MHM0300630019S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2