Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$26.70
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GP4
$26.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Elastic Limit | 588-1/2 mm |
| Deflection @ Load | 57.1 mm |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| Extended Length | 588.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Machine Hook |
| Free Length | 190.6 mm |
| Hook Length | 15 mm |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Spring Rate | 0.13 N/mm |
| Mfr. Model # | MHM1501400191M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2