Extension Spring, Carbon Steel
In Stock
$16.49
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel
Item 831GP0
$16.49
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Elastic Limit | 397-2/5 mm |
| Hook Length | 14 mm |
| Outside Diameter | 14 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| End Type | Machine Hook |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 397.4 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Deflection @ Load | 164 mm |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Spring Rate | 0.83 N/mm |
| Free Length | 240 mm |
| Mfr. Model # | MHM1402000240M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension spring with Hook ends