Extension Spring, Carbon Steel
In Stock
$14.61
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel
Item 831GN9
$14.61
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Extended Length | 157 mm |
| Free Length | 98 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Deflection @ Load | 164 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Spring Rate | 2.35 N/mm |
| Elastic Limit | 157 mm |
| Hook Length | 14 mm |
| Outside Diameter | 14 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Mfr. Model # | MHM1402000098M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension spring with Hook ends