Extension Spring, Carbon Steel
In Stock
$15.45
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel
Item 831GN8
$15.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Spring Rate | 6.63 N/mm |
| Deflection @ Load | 317 mm |
| Extended Length | 177.6 mm |
| Free Length | 143.1 mm |
| Elastic Limit | 177-3/5 mm |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| End Type | Machine Hook |
| Hook Length | 13 mm |
| Outside Diameter | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 2.5 mm |
| Mfr. Model # | MHM1302500143M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension spring with Hook ends