Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$26.70
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GN6
$26.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Machine Hook |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Hook Length | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Rate | 0.1 N/mm |
| Extended Length | 525.3 mm |
| Free Length | 164.9 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Outside Diameter | 13 mm |
| Elastic Limit | 525-3/10 mm |
| Deflection @ Load | 42.2 mm |
| Mfr. Model # | MHM1301200165M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2