Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$20.24
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GN5
$20.24
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Elastic Limit | 58-1/10 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Outside Diameter | 13 mm |
| Free Length | 30.2 mm |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Spring Rate | 1.28 N/mm |
| Deflection @ Load | 42.2 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Extended Length | 58.1 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Hook Length | 13 mm |
| Mfr. Model # | HM1301200030M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2