Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GN1
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 12 mm |
| Deflection @ Load | 35.8 mm |
| Spring Rate | 0.05 N/mm |
| Elastic Limit | 941-9/10 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| End Type | Machine Hook |
| Free Length | 276.4 mm |
| Extended Length | 941.9 mm |
| Wire Diameter | 1.1 mm |
| Hook Length | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | MHM1201100276M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2