Extension Spring, Carbon Steel
In Stock
$15.64
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel
Item 831GM7
$15.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Deflection @ Load | 259 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Spring Rate | 9.61 N/mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Hook Length | 11 mm |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Extended Length | 111.4 mm |
| Free Length | 92.1 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Elastic Limit | 111-2/5 mm |
| Mfr. Model # | MHM1102200092M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension spring with Hook ends