Extension Spring, Carbon Steel
In Stock
$14.82
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel
Item 831GM6
$14.82
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Hook Length | 11 mm |
| Deflection @ Load | 259 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Rate | 21.9 N/mm |
| Elastic Limit | 58-1/10 mm |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Free Length | 48 mm |
| Extended Length | 58.1 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Mfr. Model # | MHM1102200048M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension spring with Hook ends