Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$18.90
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GM2
$18.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 47.9 mm |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Machine Hook |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Spring Rate | 2.46 N/mm |
| Extended Length | 76.8 mm |
| Outside Diameter | 10 mm |
| Deflection @ Load | 83.6 mm |
| Elastic Limit | 76-4/5 mm |
| Hook Length | 10 mm |
| Mfr. Model # | MHM1001400048M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2