Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$18.90
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GM1
$18.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Deflection @ Load | 24 mm |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Free Length | 23 mm |
| Outside Diameter | 10 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Elastic Limit | 46-1/10 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Rate | 0.88 N/mm |
| Hook Length | 10 mm |
| Extended Length | 46.1 mm |
| Wire Diameter | 0.9 mm |
| Mfr. Model # | MHM1000900023M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2