Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$18.82
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GL0
$18.82
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Hook Length | 7 mm |
| Spring Rate | 0.25 N/mm |
| Extended Length | 67.2 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Wire Diameter | 0.63 mm |
| End Type | Machine Hook |
| System of Measurement | Metric |
| Deflection @ Load | 12.2 mm |
| Free Length | 25.6 mm |
| Outside Diameter | 7 mm |
| Elastic Limit | 67-1/5 mm |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Mfr. Model # | MHM0700630026M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2