Extension Spring, Carbon Steel, PK2
In Stock
$23.06
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel, PK2
Item 831GK3
$23.06
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 24 mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Deflection @ Load | 22.6 mm |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Extended Length | 39.6 mm |
| Outside Diameter | 5 mm |
| Spring Rate | 1.23 N/mm |
| Elastic Limit | 39-3/5 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Wire Diameter | 0.7 mm |
| Hook Length | 5 mm |
| Mfr. Model # | HM0500700024M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring,Hook Ends,Package Quantity 2