Extension Spring, Carbon Steel
In Stock
$36.70
/each
Earn 36 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring, Carbon Steel
Item 831GK1
$36.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 103.1 mm |
| Finish | Corrosion Inhibitor |
| Hook Length | 4-1/2 mm |
| End Type | Machine Hook |
| Deflection @ Load | 18.3 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Elastic Limit | 103-1/10 mm |
| Free Length | 57.5 mm |
| Wire Diameter | 0.63 mm |
| Outside Diameter | 4.5 mm |
| Spring Rate | 0.33 N/mm |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Mfr. Model # | MHM0450630058M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Extension Spring with Hook Ends