Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 1 1/2 in x 3/8 in, Polyimide, Permanent Adhesive
In Stock
$302.75
/each
Earn 302 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 1...
Item 831G54
$302.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Material Properties | Water Dissolvable |
| Roll Length | 3/8 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyimide |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Color | White |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 52HJ91, 803V07, 803V08, 493P74, 803TT2, 803TT8 |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Height | 3/8 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 3/8 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Mfr. Model # | M6-3-797 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ91, 5UCU5, 803TT2, 803TT8, 803V07, 803V08, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyimide, Label Width 3/8 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter)