Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 3/8 in x 3/8 in, Polyimide, White (Gloss)
In Stock
$241.00
/each
Earn 241 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 3/...
Item 831G53
$241.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Width | 3/8 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 52HJ91, 803V07, 803V08, 493P74, 803TT2, 803TT8 |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Material | Polyimide |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Length | 3/8 in |
| Label Color | White |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Width | 3/8 in |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Height | 3/8 in |
| Mfr. Model # | M6-3-768 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ91, 5UCU5, 803TT2, 803TT8, 803V07, 803V08, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyimide, Label Width 3/8 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter)