Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 1/4 in x 3/8 in, Polyimide, White (Gloss)
In Stock
$296.75
/each
Earn 296 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 1/...
Item 831G51
$296.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Material | Polyimide |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611 |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 52HJ91, 803V07, 803V08, 493P74, 803TT2, 803TT8 |
| Roll Width | 1/4 in |
| Label Color | White |
| Material Properties | Water Dissolvable |
| Roll Length | 3/8 in |
| Label Width | 3/8 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Mfr. Model # | M6-3-767 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ91, 5UCU5, 803TT2, 803TT8, 803V07, 803V08, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyimide, Label Width 3/8 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M611, M710 (with Media Adapter), Vial/Tube Size Not Applicable