Pre-Cut Label Stock Roll: 3/4 in x 1/4 in, 1/4 in x 3/4 in, Polyimide, White (Gloss)
In Stock
$437.75
/each
Earn 437 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/4 in x 1/4 in, 1/...
Item 831G48
$437.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Length | 3/4 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Material Properties | Water Dissolvable |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611 |
| Roll Width | 1/4 in |
| Label Color | White |
| Label Height | 3/4 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 1/4 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 52HJ91, 803V07, 803V08, 493P74, 803TT2, 803TT8 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive |
| Label Material | Polyimide |
| Mfr. Model # | M6-10-767 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ91, 5UCU5, 803TT2, 803TT8, 803V07, 803V08, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/4 in, Label Material Polyimide, Label Width 1/4 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M611, M710 (with Media Adapter), Vial/Tube Size Not Applicable