Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 1/2 in x 3/8 in, Polyimide, Permanent Adhesive
In Stock
$462.50
/each
Earn 462 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 1/...
Item 831G45
$462.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Length | 3/8 in |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Material | Polyimide |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V07 |
| Label Color | White |
| Material Properties | Water Dissolvable |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Width | 1 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Mfr. Model # | M7-16-797 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyimide, Label Width 1 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size Not Applicable, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Water Dissolvable, Material Series B-797, Recommended Ribbon M61-R6310, M7-R6300