Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1 1/2 in, 1 1/2 in x 1/4 in, Polyimide, Permanent Adhesive
In Stock
$550.50
/each
Earn 550 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1 1/2 in,...
Item 831DE3
$550.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Length | 1/4 in |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 52HJ91, 803V07, 803V08, 803TT8 |
| Material Properties | Water Dissolvable |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| Label Color | White |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Height | 1/4 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Material | Polyimide |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | M6-28-767 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 52HJ91, 5UCU5, 803TT8, 803V07, 803V08, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/4 in, Label Material Polyimide, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Vial/Tube Size Not Applicable