Extension Spring: 302 Stainless Steel, 6 in Free Lg, 0.135 in Wire Dia, 1.25 in O.D.
In Stock
$32.15
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 6 in F...
Item 828J27
$32.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.135 in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 10-63/64 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Free Length | 6 in |
| Spring Rate | 10.41 lb/in |
| Finish | Plain |
| Mfr. Model # | H12501356000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends