Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in Free Lg, 0.115 in Wire Dia, 1.25 in O.D.
In Stock
$37.70
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in F...
Item 828J20
$37.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.115 in |
| Extended Length | 16-13/32 in |
| Spring Rate | 3.58 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Free Length | 7 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | H12501157000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends