Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in Free Lg, 0.125 in Wire Dia, 1.125 in O.D.
In Stock
$31.45
Save 12%
$27.67
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in F...
Item 828J04
$27.67
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 13-19/64 in |
| Outside Diameter | 1.125 in |
| Spring Rate | 7.41 lb/in |
| Wire Diameter | 0.125 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 7 in |
| Mfr. Model # | H11251257000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends