Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in Free Lg, 0.125 in Wire Dia, 1.125 in O.D.
In Stock
$16.77
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in F...
Item 828HZ7
$16.77
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 1.125 in |
| Extended Length | 6-31/64 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 18.74 lb/in |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 0.125 in |
| Free Length | 4 in |
| Mfr. Model # | H11251254000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends