Extension Spring: 302 Stainless Steel, 6 in Free Lg, 0.105 in Wire Dia, 1.125 in O.D.
In Stock
$24.32
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 6 in F...
Item 828HZ2
$24.32
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 6 in |
| Outside Diameter | 1.125 in |
| Wire Diameter | 0.105 in |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 13-23/32 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 3.75 lb/in |
| Mfr. Model # | H11251056000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends