Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 1/2 in Free Lg, 0.105 in Wire Dia, 1.125 in O.D.
In Stock
$19.15
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 1/2...
Item 828HY9
$19.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 6.08 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1.125 in |
| Finish | Plain |
| Free Length | 4-1/2 in |
| Extended Length | 9-15/64 in |
| Wire Diameter | 0.105 in |
| Mfr. Model # | H11251054500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends