Extension Spring: 302 Stainless Steel, 3 in Free Lg, 0.105 in Wire Dia, 1 in O.D., 2 PK
In Stock
$26.35
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 3 in F...
Item 828HP4
$26.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 4-47/64 in |
| Wire Diameter | 0.105 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 3 in |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 18.41 lb/in |
| Mfr. Model # | H10001053000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2