Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in Free Lg, 0.095 in Wire Dia, 1 in O.D.
In Stock
$28.35
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in F...
Item 828HP1
$28.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 1 in |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 1.75 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.095 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 21-61/64 in |
| Free Length | 9 in |
| Mfr. Model # | H10000959000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends