Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in Free Lg, 0.085 in Wire Dia, 1 in O.D.
In Stock
$17.05
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in F...
Item 828HM9
$17.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 0.085 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1 in |
| Spring Rate | 2.25 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 12-19/32 in |
| Free Length | 5 in |
| Mfr. Model # | H10000855000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends